15'inci Türk Dünyası ve Türkiye Misafiri Üniversite Gençliği Bilgi ve Kültür Şöleni (2015)

Türk Ocakları (İstanbul Şubesi) ve Avrasya Bir Vakfı, Sultan Ahmet Meydanı’nda 13-14 Haziran 2015 günü 15’inci Türk Dünyası Ve Türkiye Misafiri Üniversite Gençliği Bilgi Yarışması ve Kültür Şölenini, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın himâyesinde, yerli ve yabancı binlerce turistin ilgisini çekecek şekilde büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi.

Türk Cumhuriyetleri’nden, Balkanlar’a, Afrika’dan Latin Amerika ülkelerine kadar uzanan Türkiye misafiri otuz ayrı ülkeden yaklaşık üç yüz üniversite öğrencisinin katıldığı bilgi ve kültür şölenine, Türk-Türkiye dostu, bin bir renk, bin bir desen damgasını vurdu.

İki gün boyunca, Sultanahmet Meydanı’nı dolduran hemen herkes, Türklük âleminin dört bir yanından süzülen ortak kültür mirasının zenginliğine şahit olmanın yanı sıra, adını dahi telaffuz etmekte güçlük çekilen coğrafyalarla da,  insanlığın geleceği adına memnuniyet verici gönül köprülerinin temellerinin atıldığı havayı teneffüs etti. Yarışmacıların yirmi ikisi, Sultan Ahmet Meydanı’nda ülkeleri adına tanıtıcı stantlar açtı, on beşi folklor ekipleri, folklor gösterileri, on yedisi ise; ses-müzik gösterisi yaptı. Programın resmî açılışı, katılımcı ülke bayraklarıyla ve katılımcı ülkelerin mahallî kıyafetlerini giymiş protokolün, Mehteran eşliğinde, Topkapı Sarayı’nın önünden, gösterinin yapılacağı alana kadar yürüyüşüyle başladı.

İlk gün mehter yürüyüşünün ve açış konuşmalarının ardından etnografik malzeme sergilendiği stantlarla artan ilgi, aynı gün folklor gösterileriyle; Burundi, Ahıska, Azerbaycan, Suriye Türkmenleri ve Irak Türkmenlerinin yanı sıra Kafkas Yıldızları’yla yaşanan eğlenceli dakikalarla zirveye çıktı. İstanbullular ve yabancı meraklılar gönüllerince eğlendi.

İkinci gün dört ayrı dalda yapılan yarışmalarda Sultanahmet Meydanı’nı dolduran binler, yarışmacılarla aynı heyecanı paylaştı. Edebiyat ve Sanat, Türk Tarihi ve CoğrafyasıMilletlerarası İlişkilerGenel Kültürİnsan ve Çevre alanında soruların sorulduğuBilgi Yarışmasına otuz ülke adına katılım sağlandı. Bilgi Yarışmasında Ahıska, Azerbaycan, Burundi ve Kazakistan yenişemeyerek birinciliği paylaştı. Stantyarışmasında birinciliği Kırgızistan ikinciliği Kazakistan, üçüncülüğü Romanya aldı. Folklordalındaki yarışma büyük çekişmeye sahne oldu ve ipi Endonezya göğüslerken, ikinciliği Kolombiya üçüncülüğü Ahıska aldı. Ses ve Müzik dalı,  jürinin yarışmacıları sıralamakta en zorlandığı alan oldu. Ses ve Müzik Yarışmasında birincilik sandalyesine Irak (Türkmeneli) otururken, ikinciliği Endonezya üçüncülüğü ise, Kırım aldı. Yarışmacılar Türkiye’de misafir öğrenci olmaktan memnuniyetlerini, emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek,  kurulan sevgi bağlarının devam etmesi temennisiyle vedalaştı.

 

Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram, şölen alanında, Anadolu Ajans (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, şenlikle misafir öğrencilerin, Türk kültürünü tanımasını, kendi kültürlerini tanıtmalarını ve ülkelerine döndükten sonra birbirleriyle ilişkilerini sürdürerek dünya barışına katkı sunmalarını amaçladıklarını söyledi. Amerika’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora yaptığı dönemde dünyanın her yerinden öğrencilerin bu ülkeye gelerek eğitim gördüğünü ve bu duruma gıpta ile baktığını anlatan Bayram, şunları kaydetti:“O zamanlar ‘Bizim ülkemizde de dünyanın her köşesinden gelen öğrencileri bir gün ağırlar mıyız?’ diye kendime sordum. Ömrümü tamamlamadan bunu görmenin bahtiyarlığını yaşıyorum. İstanbul’da şu anda 80’den fazla ülkeden öğrenci okuyor. Dünyayı sömüren, insanları kendi menfaatleri için kullanan ülkelerin dışında her ülkeden öğrenci var burada. Umut ediyorum, bu ülkelerden de öğrenciler buraya gelecek. Dünyanın bizim öncüsü olduğumuz, daha doğrusu hamalı olduğumuz bir medeniyete ihtiyacı var. Onun için buraya gelen öğrencilere kendimizi iyi tanıtmamız lazım.”

Bununla birlikte 15’inci Türk Dünyası Ve Türkiye Misafiri Üniversite Gençliği Bilgi Yarışması ve Kültür Şöleni, TRT AVAZ tarafından 27 Haziran 2015 Cumartesi günü banttan yayınlandı.